Kartka z kalendarza
Jak witać?
Dzień Kobiet Dniem Kobiet, ale przecież nie po to piszę tę notkę. Nie poświęciłem kobietom nawet całego wstępu, bo pierwsze zdanie jest wprowadzeniem do tematu notki. Jak należy witać? Zwykle przeciętny człowiek to wie i czuje, czy powinien powiedzieć 'cześć', czy rzucić coś bardziej oficjalnego. Co wtedy, gdy jednak nie wiemy? Najlepsze jest zawsze zwykłe Dzień Dobry. Dlaczego? Jest najbardziej uniwersalne i pasuje w niemal każdej, nawet najgorszej, sytuacji.
Czemu nie witać..?
Nie witać, bo witanie sensu stricto (czyt. używanie słowa 'witam') jest bardzo niebezpieczne. Witać powinieneś, gdy jesteś u siebie. Najbardziej irytujące jest używanie tego słowa na początku wiadomości e-mail. Witam, chciałbym pana prosić o informacje na temat egzaminu.. Jeden z moich prowadzących uczulał nas na to na pierwszym roku. Każda oficjalna wiadomość rozpoczyna się od 'Szanowny Panie'. Ewentualnie w grę wchodzi, jak zwykle, Dzień Dobry. Jak już mówiłem, jest najlepsze. Żadne Witam! Witam.
Dobrego poranka..?
Gdy widzisz kogoś rano, powiesz mu dzień dobry, gdy wieczorem - dobry wieczór. A co zrobić w środku nocy? No właśnie. Tu się pojawia problem. Jednak nie ma problemów, których nie można rozwiązać. Z pomocą przychodzi nam, ku zaskoczeniu absolutnie nikogo, nasze wspaniałe Dzień Dobry. I nie tylko w tej, ale w większości sytuacji, gdy nie wiesz co powiedzieć, Dzień Dobry będzie wspaniałym pomysłem. Rozpocznie rozmowę, kupi Ci trochę czasu, pokaże też szacunek do drugiej osoby..
Dzień Dobry daje też uśmiech :)
Proszę Pani
Po naszym magicznym zwrocie, trzeba powiedzieć coś więcej. Jeśli zwracasz się do mężczyzny, to nie ma problemu, 'Proszę Pana..'. A co, jeśli zwrócisz się do kobiety? 'Proszę Pani'? 'Proszę Panią'? Która wersja i dlaczego jest poprawna? Żeby to zrozumieć, musimy zrozumieć sedno problemu. Wszystko jest winą Pana. 'Pan' przybiera formę 'Pana' zarówno w dopełniaczu jak i w bierniku. Dlatego właśnie 'Pani' (dopełniacz) i 'Panią' (biernik) są nagminnie używane.
Proszę Cioci
Żeby poznać prawidłową odpowiedź na pytanie, należy poznać genezę tej konstrukcji. Cofniemy się zatem w czasie, do XIX wieku. Wtedy to, przed różnymi tytułami (także w rodzinie) mówiono 'proszę'. Mieliśmy 'Proszę Taty', 'Proszę Mamy', 'Proszę Dziadka', 'Proszę Cioci'. Wszystko w dopełniaczu. Zatem 'Pani' również musi być w dopełniaczu. Tym samym rozwiązaliśmy zagadkę..
Proszę Panią o..
Nie do końca. Godna odnotowania jest jeszcze jedna rzecz. Sformułowanie 'Proszę Panią' też jest poprawne, ale oczywiście tylko wtedy, gdy 'Pani' zostanie wykorzystana(xD) w bierniku. Zatem: 'Proszę Panią o podanie, która jest godzina', ale 'Proszę Pani, która jest godzina?'. Jak łatwo zauważyć, język polski jest bardzo prosty. Wystarczy zrozumieć główną zasadę. Wszystko zależy od przyimka. Dalej już pójdzie z górki..
8
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz